1953. november
Magyar Filmhíradó47.
Magyarország - Svédország 2:2 1943 megtekintés, 0 hozzászólás, 0 megosztás

Inzertszöveg: Svéd - magyar labdarugómérkőzés (Török Vidor, Fehéri Tamás, Macskássy János, Szabó Árpád, Szepesi György)
Elhangzó szöveg: Tíz nappal az angolok elleni nagy mérkőzés előtt Budapesten, a Népstadionban nyolcvanezer néző tapsol, amikor Steiner osztrák játékvezetővel az élen kifut a pályára a 19. magyar-svéd mérkőzés huszonkét játékosa. Úgy indul a találkozó, hogy a magyar csapat gólokkal győz az 1948-as olimpia labdarúgó bajnoka ellen. Hidegkuti már az első perecben áttör a védőkön, Puskáshoz játszik, Puskás lő, Svensson kapus azonban véd. Ez volt az első kihagyott nagy helyzet. A svédek most ellentámadást indítanak, de ezt a magyar védők fölényesen, biztosan szerelik. Előre kerül újra a labda a csatárokhoz. Hidegkuti tör ki, Svensson kapusba lövi azonban a labdát. A második nagy helyzet maradt kihasználatlanul. Czibor befelé ível, azonban a svéd védőjátékosok meg tudják szerezni a labdát. Előre törnek egészen a magyar tizenhatosig, ott azonban Buzánszky fölényesen, könnyedén szerel. Megint a magyar csatároké a labda. Hidegkutival szemben három svéd játékos is áll, mégis továbbítja a labdát Puskáshoz, Puskás elől azonban hazaadással tisztáznak a kitűnő svéd védőjátékosok. A kapus kiküldi a labdát a baloldalra. A balszélső befelé ível, Zakariásé lesz a labda, Zakariás Buzánszkyval játszik össze, majd újra Zakariásé, Zakariás most előre tör a félvonalon túlra, ott Hidegkutié a labda, gyorsabban fiúk, menjünk előre, menjünk előre! Most megint Zakariás, majd Hidegkuti a labda útja, Hidegkuti jobbra játszik Kocsisnak, Kocsissal szemben azonban most már három svéd védőjátékos áll és szerelni tudnak. Kocsis azonban beleteszi a lábát a labda útjába. Lövés, kapufára száll a labda. Budai újra befelé adja. Puskás lő most, ujjabb (sic!) lövés, kapufára száll másodszor egy percen belül a labda. Hej, jaj! Ennyi kapufa és ennyi kihagyott helyzet! Buzánszky íveli most előre a labdát Puskáshoz. Puskás fölemeli a levegőbe, mégis Bozsikhoz jut, a magyar jobbfedezet előretör vele, húsz méterre van a kaputól, most bal lábbal lő, fölé száll a labda. De jól esik a szíverősítő ennyi kihagyott helyzet után! Megint ujjabb (sic!) magyar támadások következnek. Kocsis teszi befelé a labdát Hidegkutinak, majd visszakapja tőle, most fordulásból lő, azonban Svensson kapus újra csak védeni tud. A kapus kirúgása után a balszélső F. Jacobsson tör előre a labdával, átmegy a magyar térfélre, ott jobbra játszik az igen ügyes Hamrinnak, a jobbszélsőnek, az elhúzza a védők mellett, befelé ível, az ötösön azonban Buzánszky egy kicsit fölényesen, de mégis szerelni tud. Előre íveli újra a csatárok felé a labdát, nagy kavarodás a svédek kapuja előtt, de jól tömörülnek a svéd védők és a magyar csatárok nem tudnak gólt lőni. A félidő 0:0. A második félidőre beálló Palotás új színt, lendületet visz a játékba. Most is ő tör előre, lövés, fölé száll a labda. Ujjabb (sic!) kihagyott helyzet. A svédek ellentámadása megint jobbról indul el. Újra csak Hamriné, a jobbszélsőé a labda. Ő elhúz a védők mellett, befelé ível, fejre száll, kapufa. Lövés, Buzánszky a kapu torkában ment. Most bizony nekünk volt szerencsénk! A magyar csatársor ellentámadását Puskás indítja el. Balra játszik Czibornak. Czibor befelé küldi a labdát Palotásnak. Palotás jobbra küldi Puskásnak. Puskás vissza a tizenhatoson belülre, tizenegyes! Nagy izgalom. Egy angol megfigyelő fényképez. Puskás nekiszalad a labdának, lövés, mellé száll a labda. Puskás, Puskás - kihagyta a 11-est. A svédek támadnak most. A balösszekötőnél a labda, lövés, gól! Erre bizony nem számítottunk, hogy a második félidő 20. percében a svédek 1:0 vezetnek Magyarország ellen. De most mi támadunk. Hidegkuti tálalja Palotás elé a labdát. Palotás lő, gól! Meg van a kieggyenlítés (sic!). 1:1 az eredmény. Megjön a közönség hangja, bíztatja, buzdítja a magyar csapatot. Ott van most a labda Puskásnál. Puskás a tizenhatoshoz közeledik, Palotáshoz játszik, Palotás visszaadja Puskásnak, újra Palotásé, a tizenhatosról Czibor lő, gól! 2:1 az eredmény, nagy az öröm a nézőtéren. A svédek azonban nem adják föl. Ujjabb (sic!) támadássorozatot indítanak. Grosics kiejti a labdát, Hamrin fejel, gól! Kiegyenlítettek a svédek. A 2:2-es eredmény nagy örömet okoz a svéd játékosok között. Boldogok, hogy ilyen szép sikert értek el a magyar válogatott ellen.
Kivonatos leírás: A Népstadionban, 1953. nov. 15-én délután lejátszott magyar-svéd barátságos válogatott labdarúgó mérkőzés, mely 0:0-s félidei állás után 2:2-es döntetlenre végződött. Panorámakép a stadion teltházas nézőteréről. A pályára kifutó játékosok, elöl Carl Steiner játékvezető és segédjei, háttérben a stadion főépülete. Mezőnyjáték, támadások, helyzetek mindkét csapatnál az első félidőben (Puskás távoli lövését, majd Hidegkuti gurítását védi Svensson kapus, Kocsis, majd Puskás kapufája, Bozsik föléje, Hidegkuti gyenge lövése). Közönséglépek (izguló, elégedetlen, pálinkázgató, mosolygó drukkerek). Az eredményjelző totálképe a félidei állással. Mezőnyjáték és gólok a 2. félidőben (Palotás föléje, svéd kapufa, magyar mentés, filmező angol megfigyelő (pillanatkép), Puskás tizenegyest lő mellé, Källgren gólja (0:1) a 60. percben, Palotás egyenlítő gólja a 74. percben, majd Czibor találata a 78. percben, nevető, ölelkező, tomboló közönség, végül Hamrin fejesgólja a 87. percben). Pillanatképek a meccs végén ölelkező, felsorakozó svéd focistákról.