1952. október
Magyar Filmhíradó43.
Magyar - csehszlovák válogatott labdarúgó mérkőzés 5:0 1641 megtekintés, 0 hozzászólás, 1 megosztás

Inzertszöveg: Magyar - cseh válogatott (Török Vidor, Nagy László, Fehéri Tamás, Szabó Árpád, Macskási János)
Elhangzó szöveg: Az olimpiai bajnokság megnyerése óta első ízben lép pályára labdarúgó válogatottunk hazai közönség előtt. Ötvenezer néző lelkes tapsa köszönti Újpesten, a Dózsa Stadionban Csehszlovákia és Magyarország labdarúgóit. A két baráti ország sportolóinak találkozóját zászló- és virágcsokorcsere előzi meg. A lengyel Szlejfer játékvezető sípszavára Csehszlovákia labdarúgói kezdik a játékot, de rögtön az első támadást, alig valamivel a célvonalon túl Zakariás hárítja és máris támadásba dobja Puskásnak. A magyar csapat világhírű balösszekötője jellegzetes, gyors mozgásával tör előre, Hidegkutihoz játszik, lövés, gól! 1:0 Magyarország csapata javára. A csehszlovák játékosok ellentámadásaik során eljutnak egészen a magyar tizenhatosig. Ott azonban a magyar csapat védelme sziklaszilárd. A csehszlovák játékosok nem jutnak lövéshez. Žďárský középcsatár próbálkozik, lövése lepattan, Vlk elé, Vlk, a balszélső lő, a lövés azonban a jobb felső kapufa fölött zúg el. Hidegkutinál van most a labda a másik oldalon. Hidegkuti lő, Reimann kiöklözi a labdát, Egresi újra lő, gól! Az első félidő első perceiben tehát Magyarország csapata már 2:0 arányban vezet. A csehszlovák játékosok lelkesen és sportszerűen küzdenek. A magyar védelem azonban remekül tisztáz, és Zakariás, a kitűnő balfedezet küldi ismét előre a labdát. A közönség izgatott, Hidegkutinál van a labda, lövés, a kapufa ment, Kocsis fejel, gól! Az első félidő 27. percében tehát Magyarország labdarúgói már 3:0 arányban vezetnek. A csehszlovák csatársor ellentámadásait hárítja a magyar védelem. Mégis az ötösre kerül a labda ott Vlk elől Horváth, a fiatal szombathelyi kapus remek rávetődéssel tisztáz. Az ellentámadás során Kocsis tör előre a labdával. Gyönyörűen fut vele, a kapus kifut, Kocsis lő, gól! Az első félidőben Magyarország csapata tehát 4:0 arányban vezet. A második félidő is a magyar támadásokkal kezdődik. Kocsisnál van a labda. Remek cselekkel tör előre. Előreadja Egresinek a labdát, a labda azonban a jövő olimpiai bajnokainak nagy örömére kicsúszik az alapvonalon túlra és egy ifjú tehetség küldi vissza a pályára. Reimann kapukirúgása után ismét Horváth van munkában, szépen vetődik. Az ő kapukirúgása, figyeljük csak, most a 16-osról egészen messzire, előre száll. Ott van Czibornál, a magyar csapat remek formában lévő balszélsőjénél. Ő ragyogóan tör előre, fölnéz, látja, hogy Reimann kifut a kapujából, befelé játszik, Kocsis lő, gól! 5:0. Magyarország csapata idei tizedik győzelmét aratja Csehszlovákia labdarúgói ellen.
Kivonatos leírás: Az 1952. október 19-én, vasárnap a Megyeri úti stadionban megrendezett és 5:0-s hazai győzelemmel végződött magyar-csehszlovák labdarúgó mérkőzés összefoglalója (kommentátor: Szepesi György). Pályára kifutó játékosok (háttérben óra, toto és Szabad Nép reklám, Gottwald, Sztálin és Rákosi arcképe, vörös csillag), a felsorakozó csapatok és bírók (a játékvezető a lengyel Józef Szlejfer), kézfogások, zászlócsere, mosolygó sportolók. Hidegkuti gólja Puskás beadásából az ötödik percben (a kapu mellett fotóriporterek, a díszpáholyban Vas Zoltán, Kovács István, Kiszeljov nagykövet; békegalamb-logó, Rákosi-címer). Csehszlovák támadás, gól nélkül. Egresi gólja a 14. percben. Hidegkuti felsőkapufája után Kocsis fejesgólja a 27. percben. Horváth György kapus védése egy csehszlovák támadás végén. Közönségképek. Kocsis második gólja (37. perc). A kiguruló labdát a csehszlovák kapu mellett ülő fiatal fiúk adják vissza a játékosoknak. Kocsis gólja a 78. percben.