1965. augusztus
Magyar Filmhíradó34.

Inzertszöveg: Universiade 1965 (Csőke József, Drahos Kálmán, Fehéri Tamás, Szabó Árpád)
Elhangzó szöveg: A zöld gyepre rajzolt színes, élő Universiade-jelvény vezette be a megnyitó ünnepséget, majd sorra bevonultak az egyenruhás küldöttségek. 35 ország legjobb főiskolás sportolói, mintegy 2500 versenyző vesz részt a budapesti Universiadén. Az év legnagyobb sporteseményére eljöttek a legutóbbi olimpia országának versenyzői is. A szovjet csapatban számos olimpiai-, világ- és Európa-bajnok szerepel. A török fiatalok magyar nyelvű transzparenst vittek. Először vesz részt Universiadén Tunisz és az Egyesült Államok csapata. A hagyományoknak megfelelően a házigazdák, a magyarok zárták be a felvonulók sorát. A magyar nép nevében Kállai Gyula, a Minisztertanács elnöke köszöntötte a Főiskolai Játékok résztvevőit, és megnyitotta a 9 napos küzdelemsorozatot. Az Universiade zászlaját 8 magyar élsportoló hozza. A küzdőtéren elhelyezett kandeláberben fellobban az Universiade lángja. Színes fáklyatűzben léggömbök emelkednek a magasba a résztvevő nemzetek zászlóival. A margitszigeti uszodában avattak először bajnokot. A 100 méteres női gyorsúszás döntőjébe 2 angol, 2 magyar, 2 szovjet, 1-1 lengyel és holland versenyző került. A fordulás után a 2-es pályán úszó Madarász Csilla erősített, fokozatosan tört előre. Előnyét végig tartani tudta és 1 perc 3,7 másodperces idővel az angol Wilkinson előtt elsőnek ütött célba. Így az Universiade első aranyérmese magyar versenyző lett. Olimpiai döntőnek is beillett a 100 méteres férfi gyorsúszás. A fordulás után az ötös pályán úszó német Klein két amerikai úszó között nagyszerű hajrában 54,4 másodperces új Universiade-csúccsal biztosan nyert. Teljesítménye annál is értékesebb, mert magamögé utasított két amerikai olimpiai bajnokot: Ilmannt és Roth-ot. A Sportcsarnokban a tornászok vetélkedtek. Lólengésben a világ legjobbja, az olimpiai- és Európa-bajnok jugoszláv Cerar. A szovjet Putyatyin és a magyar Kamuti Jenő vívja a férfi tőr egyéni döntőjét. A két vívó ebben az évben már hatszor találkozott egymással, mindannyiszor a szovjet versenyző győzött. Az Universiade döntő első asszójában is Putyatyin nyert. A holtversenyt eldöntő asszóban Kamuti Jenő egymás után éri el találatait. 4:1-re vezet. Következik az utolsó találat: tempószúrással 5:1-re győz. Kamuti Jenő az Universiade történetében egyedülálló sikersorozatra tette fel a koronát: egymás után négyszer nyert aranyérmet a férfi tőrvívásban.
Kivonatos leírás: A főiskolás sportolók világbajnokságának megnyitója a Népstadionban. A sportolók bevonulása. Kállai Gyula mond köszöntőt és megnyitó beszédet. Az Universiade zászlaját Ducza Anikó, Egerváry Márta, Bakk Judit, Fekete Judit, Konrád János, Prieszol József, Jánosi Ferenc és Eckschmiedt Sándor hozzák. A láng meggyújtása. Margitsziget, az uszoda az első versenyek színhelye. 100 m női és férfi gyorsúszás. Sportcsarnok, a tornászok vetélkedése. Tőrvívás, Kamuti Jenő győzelme.