1953. november
Magyar Filmhíradó44.
Magyar - szovjet öttusaverseny 2455 megtekintés, 0 hozzászólás, 4 megosztás

Inzertszöveg: Magyar-szovjet öttusaverseny (Roszik Gyula, Török Vidor, Kerti Lajos)
Elhangzó szöveg: Ötpercenként indulnak a lovasok a magyar-szovjet öttusaverseny első napján, hogy megtegyék a harminc akadállyal nehezített 5 km-es távot. A szovjet Szalnyikov biztosan üli meg lovát. Utána Bukovecz következik a gát felett. Poljakov is gyors iramban teszi meg a távot. Turák lovaglása közben jól megfigyelhetjük, milyen nehéz terepen folyik a verseny. A hídon most Nyebabin suhan át. Tasnády megáll az akadály előtt. Hibapontot kap. És bár ideje alapján negyedik lett volna, így a tizenharmadik helyre csúszik vissza. Az olimpiai bajnokcsapat tagja Szondy halad át a célon. A szovjet Novikov, az olimpiai negyedik helyezett. A győztes Benedeknek Gribov gratulál. Másnap a Vasas tornacsarnokában a párbajtőrvívással folytatódik a küzdelem. A találatot a versenyzőkre erősített zsínórok (sic!) közvetítik a jelzőgéphez. Szondy győz Zsdanov ellen. A szovjet Novikov és olimpiai bajnokunk, Benedek Gábor küzdelme következik. Benedek támadásba lendül. Támadása ül, találat, győzelem! A jelzőgép működésbe lép. Tizennégy győzelemmel Benedek az első a párbajtőrvívásban. A pisztolylövésben Kovácsi és Poljakov következik. Poljakov nagyszerű sorozattal nyeri a pisztolylövést. A Sportuszodában ötös csoportokban ússzák le a 300 m-es távot. Az öttusa a legnehezebb sportok egyike. Igen nagy testi és szellemi felkészültséget követel meg a versenyzőktől. Íme a példa. A lovaglás, vívás és a pisztolylövés után még senki sem lehet biztos a végső győzelemben. Még két sportágban kell jól megállnia a helyét annak, aki a nagyszerű sportemberek között is az első akar lenni. Az úszásban meglepetésre a fiatal magyar Moldrich kitűnő idővel nyeri futamát a szovjet Novikov előtt. Moldrichnál jobb időt csak a győztes Zsdanov úszott, 4 perc 2.9 másodpercet. A Szabadság-hegyen, 4 km-es pályán futották le a verseny utolsó számát, a terepfutást. Olimpiai bajnokunk, Szondy után most a szovjet Csirkov következik. Benedek lendületes, könnyed futása olimpiai emlékeket idéz fel. Ugyanígy futott a hämeenlinnai fák között, amikor csapatunk megnyerte az olimpiai bajnokságot. Benedek jól futott. És így 4867 pontos összeredményével megnyerte az ötnapos versenyt. Novikov második lett 4464 ponttal. A csapatversenyt Magyarország I. csapata nyerte a Szovjetunió I. csapata előtt.
Kivonatos leírás: Magyar - szovjet öttusaverseny 1953. október 15-19-e között. A lovaglás startja (Táborfalva, október 15-e, csütörtök): Szalnyikov, Bukovecz Tibor, Poljakov, Turák József, Nyebabin, Tasnády Károly, Szondy István, Novikov lovaglás közben. Benedek Gábor és Gribov mosolyogva gratulál egymásnak a befutó után. A Vasas Pasaréti úti tornacsarnoka (okt. 16-a, péntek), a párbajtőrvívás versenyei (Szondy és Zsdanov, Novikov és Benedek küzdelme; a találatjelző gép közelképe). A lövészet október 17-án, szombaton a Marczibányi téri lőtéren (ma: Haris Park): Kovácsi Aladár és Poljakov versenyzése, versenybírók a céltábláknál, a találatok ellenőrzése. Úszóversenyek a Sportuszodában (Margitsziget, okt. 18-a, vasárnap): Moldrich Antal, majd Novikov a célban. A legjobb időt úszó győztes Zsdanov a medence mellett, fürdőköpenyben. Futóverseny a Szabadság-hegyen, a Normafa közelében, október 19-én, hétfőn (a távolban a János-hegyi Erzsébet-kilátó; startoló sportolók, Szondy, Csirkov, Benedek versenyzése, utóbbi a célban, tapsoló, mosolygó közönség). Eredményhirdetés (Benedek és Novikov közelképen, egymásnak gratuláló sportolók).