1966. szeptember
Magyar Filmhíradó36.
Atlétikai Európa-bajnokság Budapesten 1476 megtekintés, 0 hozzászólás, 3 megosztás

Inzertszöveg: Atlétikai Európa-bajnokság (Csőke József, Fehéri Tamás, Fifilina József, Drahos Kálmán, Szabó Árpád, Sziklay Kornél)
Elhangzó szöveg: Hat napon át versengtek Európa legjobb atlétái a Népstadionban. Varjú Vilmos az ötödik napon megszervezte a magyar versenyzők egyetlen aranyérmét. A döntőben ez volt az első dobása. Jó erővel, magas ívben, messzire vágódott a kezéből a súlygolyó és így már első dobásra 19 m 43 cm-es eredménnyel biztosan nyerte az Európa-bajnokságot. Az élen a jugoszláv Nikolics a női 800 méteres síkfutás utolsó szakaszában. A magyar Szabóné Nagy Zsuzsa most tör előre, de a végig vezető jugoszláv versenyzőt már nem éri utol. 2 perc, 2.8 mp-es idővel Európa-bajnok: Vera Nikolics. A magyar versenyző új országos csúccsal ezüstérmet nyer. 175 cm-es ugrással nyerte a női magasugrást a szovjet Csencsik. Ő szerezte a szovjet csapat hatodik aranyérmét. Hét körön át vezette Mecser Lajos az 5000 méteres síkfutás mezőnyét. A táv közepén fokozatosan csökkent a tempó. A magyar bajnok részére az irammenés lett volna kedvező, de erre senki sem vállalkozott. Így aztán az utolsó 500 méteren a német Norpoth a francia Jazyval könnyen elhúzott – Mecser ötödik lett. A francia futó Eb csúccsal nyerte az aranyérmet. A világcsúcstartó Zsivótczky volt az esélyes a kalapácsvetésben, de ezúttal majd 5 méterrel dobott kevesebbet legjobbjánál és a második helyet szerezte meg. Most is, mint a tokiói olimpián, a szovjet Klim győzte le 70 m 2 cm-es Eb-csúccsal. Közben zajlott a maratoni futók versenye: a több mint 42 km-es távon 34 versenyző. Az első szakaszon még kisebb-nagyobb csoportokban, minimális időkülönbséggel együtt futottak az országutak lovagjai. A táv feléhez, a fóti főtérhez érkeztek. Akkor a magyar Tóth Gyula átvette a vezetést és hosszú kilométereken át futott az élen. De ez a vezetés túl korainak bizonyult, mert az angol Hogan nagyobb tapasztaltsága jobban érvényesült. 35 km után már nem engedett senkit maga elé, és ő ért vissza elsőnek a Stadionba. Méltán aratta a budapesti Európa-bajnokság egyik legértékesebb győzelmét és bár a magyar atléták a vártnál gyengébben szerepeltek, a záróünnepélyen a néptáncbemutató és a világító-buzogány gyakorlat mégis kellemes, igazán ünnepi hangulatot teremtett.
Kivonatos leírás: Ízelítő a Népstadionban tartott bajnokságból, súlydobás: a győztes Varjú Vilmos dob. 800 méteres síkfutás: az élen a jugoszláv Vera Nikolics, második a magyar Szabóné Nagy Zsuzsanna. Női magasugrás: a győztes Csencsik ugrása /Szovjetunió/. 5000 méteres síkfutás – részt vesz: Mecser Lajos /Magyarország/, Norpoth /Németország/, Jazy /Franciaország/. Kalapácsvetés: Zsivótzky dob, majd a szovjet Klim /győz/. Maratoni futás képek – részt vesz a magyar Tóth Gyula, győz az angol Hogan. A fóti főtér a templommal – a maratóni futók távjának fele. Záróünnepély: népi tánc, buzogánygyakorlat.