Inzertszöveg:
A magyar békekongresszus előtt [Molnár István, Török Vidor, Szabó Árpád, Barcs Sándor, Hildebrand István, Jancsó Miklós]
Elhangzó szöveg:
A magyar dolgozó nép szilárdan és harcosan áll a Szovjetunió vezette béketáborban. Minden erejével védi békés, építő munkáját. Csepel munkássága izzó hangulatú békegyűlésen választja meg küldötteit a magyar békekongresszusra. Mekis József, a Vasas szakszervezet főtitkára beszél. A békekongresszus, a béke védelmezőinek harcos seregszemléje még szorosabbra kovácsolja a magyar nép egységét az imperialista háborús gyújtogatókkal szemben. A békegyűlés hatalmas lelkesedés közben választja meg a Rákosi Mátyás Művek első küldöttévé Farkas Mihály honvédelmi minisztert. A küldöttek között van Bruhánszky Károly, az Egyedi Gépgyár élmunkása. Lehoczki László gépészmérnök, és Heringer József gépészmérnök. Az ország legnagyobb üzeme dolgozóinak nevében mondják majd el, hogy a munkásosztály szilárdan helytáll a béke frontján. A békekongresszuson az egész ország küldöttei megjelennek. A Közgazdasági Egyetemen Meizel Sándor, a Békebizottság titkára beszámolójában elmondja, hogy az ifjúság jó tanulással, és ha kell, fegyverrel is megvédi a békét. Azért harcolunk, hogy befejezhessük tanulmányainkat és művelt harcosai lehessünk a szocializmusnak, drága hazánknak - mondja Kovács Erzsébet egyetemista, volt uradalmi cselédlány. Nagykáta dolgozó parasztsága küldöttválasztó gyűlésén Balogh Mária, a Békebizottság küldötte beszél. Nagykáta új gimnáziumot, kultúrházat, óvodát kapott az ötéves terv első évében. A boldog élet, az ötéves terv biztosítására küldik el követeiket a nagykátai dolgozó parasztok. Köztük van Fekete Lászlóné tanítónő, Rácz István plébános és Szabó István ifjúmunkás. Az imperialisták háborúra készülnek. A mi válaszunk az, hogy még szorosabbra fűzzük a nép egységét, mondotta felszólalásában Rácz István plébános. Dolgozó népünk az egész országban hatalmas lelkesedéssel készül a Magyar Békekongresszusra. Nógrád megye dolgozó parasztsága a kongresszus tiszteletére különféle ajándéktárgyakat készített. Aláírásukkal fejezték ki ragaszkodásukat népi demokráciánkhoz és a békéhez. Hirdessék ezek az ajándékok és a magyar Békekongresszus, hogy a magyar nép békében akar élni és szocialista hazájáért minden imperialista háborús tervvel bátran szembeszáll.
Kivonatos leírás:
Küldöttválasztó gyűlés a csepeli kultúrház színháztermében. Feldíszített pódium (Lenin, Rákosi és Sztálin arcképe, szovjet és Rákosi-címeres magyar zászló. Mekis József beszéde. Felállva tapsoló, "Megvédjük a békét" harsogó közönség. Farkas Mihály beszéde. Bruhánszky Károly, Lehoczki Lázsló és Heringer József küldöttek közelképen. Meizel Sándor beszéde a Közgazdaságtudományi Egyetem (ma Corvinus) egyik, reflektorokkal megvilágított előadótermében (közelképek hallgatókról, Kovács Erzsébet egyetemista beszéde). Küldöttválasztás Nagykátán (Balogh Mária beszéde, mögötte a falon Rákosi portréja, vörös csillag, Rákosi-címer, "Minden erőnkkel a békét védjük" felirat; figyelő bajuszos parasztemberek, fiatalok, Rácz István plébános beszéde, a résztvevők kézfeltartással szavaznak, majd felállva tapsolnak). Nógrád megyei parasztasszonyok ajándékai a magyar Békekongresszus számára (Horváth Richárd, Mihályfi Ernő és mások átveszik az ajándékokat: az Egri Dohánygyár dolgozóinak aláírásával készült plakát, bronz Rákosi-címerek, zászlók, békegalambok, népviseletbe öltöztetett babák és más dísztárgyak).
Kapcsolódó témák:
-
Szakmai címkék:
-
Kapcsolódó helyek:
-
Személyek:
-
Nyelv:magyar
Kiadó:MHDF
Azonosító:mvh-50-44-01